shell 1972980 1280Sabiedrībā vārds “kompromiss” ir vairāk iegājies kā sevis laušana, piekāpšanās, izdabāšana, kaut kas tāds, ko dara tikai vājie un negudrie. Ir tik ļoti viegli pārkāpt šo trauslo robežu starp kompromisu, kas ir adekvāts un kompromisu, kura dēļ jau nodarām pāri sev. Lai to apzinātos, ir jāiepazīst sevi un ir jāsaprot pēc kādiem "likumiem" tu vispār dzīvo. Šajā iekšējā "likumu krājumā" jeb “ētikas kodeksā” būs daudz kas no sabiedrībā pieņemtajām normām (nenogalini, nezodz, nekrāp, nedari pāri utt.), bet būs arī daudz kas stipri individuāls un tikai tev raksturīgs (piemēram, man iekšējā kodeksā ir pilnībā nepieņemama rupju vai skarbu vārdu lietošana, tāpat arī aprunāšana vai būt daļai no aprunāšanas, konfliktēšana, arī slikti runāt par sevi utt.).

Izpratne par savām vērtībām, attieksmi, gaumi, vajadzībām un personīgajām robežām arī nosaka tavu iekšējo “ētikas kodeksu”, kas savā būtībā izriet no tavas individualitātes. Savukārt apzināt pašas robežas ir vajadzīgs, lai saprastu, kādos jautājumos mēs spējam iziet uz kompromisiem un kādos nespējam.

Kompromiss - spēja rast abām pusēm pieņemamu situācijas risinājumu, kas nevienā brīdī neapspiež otra individualitāti, bet drīzāk respektē un ņem vērā gan savu, gan otra unikālo dabu ar visām tās konkrētā perioda īpatnībām.

Tātad, lai identificētu iekšējo teritoriju, kas vispār pakļaujas kompromisam, varam izdalīt 3 zonas, kuras dažādās proporcijas ir pārstāvētas jebkurās attiecībās.

Savstarpējo attiecību zonas:

1. Saskaņas, saskanīgma zonaAttiecibu zonas

Patiesu saskaņu mums ir viegli identificēt. Tā iespējama tad, ja attiecībās iesaistītajiem cilvēkiem ir līdzīgas vērtības, pasaules uzskats, ir saskanīgas intereses, hobiji un aizraušanās. Jo attiecībās plašāk pārstāvēta būs šī zona, jo cilvēkiem vairāk patiks būt vienam otra tuvumā. Draudzībā un partnerattiecībās šai zonai ir jābūt pēc iespējas plašākai.

Kā atpazīt? – viss, kur jūsu viedoklis sakrīt.

2. Kompromisa zona

Šeit ietilpst tas, kas jūs atstāj vienaldzīgu, neinteresē, vai arī saista nelielās devās, bieži ar saviem nosacījumiem. Piemēram, jūsu vīrs mīl makšķerēšanu, bet jums makšķerēšana ir vienaldzīga. Līdz ar to, jūs mierīgu sirdi ļausiet vīram doties makšķerēt, bet pati šajā laikā veltīsiet laiku tam, kas jūs interesē, bet vīru atstāj vienaldzīgu. Šādā situācijā abas puses būs ieguvēji.  Savukārt, ja jums makšķerēšana nesaista, bet vilina pabūt pie dabas, tad jūs varat noorganizēt kompāniju kopējam pasākumam pie dabas un kamēr makšķerēt gribētāji makšķerē, tikmēr pārējā kompānija var izbaudīt laiku pie ugunskura, pastaigās, sporta spēlēs, un citās aktivitātes.

Kā atpazīt? – viss, kas jums ir vienaldzīgs vai der zināmās devās, ar kādiem nosacījumiem.

Citiem vārdiem, ar visu cieņu un mīlestību pret sevi un otru cilvēku, tu konkrētajos jautājumos esi elastīga, esi gatava kompromisam. Par vienaldzību liecinās tas, ka tēma tev neizraisa nekādas emocijas (ne labas, ne sliktas). Savukārt, ja tev derēs zināmās devās, tad, atsaucoties uz piemēru, reizi mēnesī tev būtu pieņemama vīra došanās makšķerēt, bet katru nedēļas nogali gan vairs nebūs.

Piebilde: dzīvei ejot uz priekšu, un sevi iepazīstot aizvien vairāk, attiecībā uz dažādiem cilvēkiem un dažādām attiecībām, šī zona var mainīties. Ko atļausi draudzenei, neatļausi vīram, ko atļāvi pirmajam vīram, to vari neatļaut otrajam utt.

3. TABU zona

stop 863665 1280Lai vai cik liela būtu savstarpējā mīlestība un saskaņa, jebkurās attiecībās ir sava Tabu zona. Tās ir visas tās lietas, sfēras un jautājumi, kuros mēs nekādos apstākļos un situācijās neejam uz kompromisiem. Tās ir mūsu individualitātes robežas, tie ir tavi iekšējie dzīves likumi un noteikumi saskaņā ar kuriem tu dzīvo un kuri nekādā gadījumā nav pārkāpjami, un tieši tā izpaužas tava mīlestība un cieņa pašai pret savu dabu.

Tabu zonas neievērošana tiek izjusta kā vardarbība pret sevi (emocionāla, psiholoģiska vai pat fiziska).  

Mūsos katrā ir tas, ko nodēvējam par Tabu zonu – tradicionāli, tā ir saistīta ar elementārām ētikas normām, kultūrvidei raksturīgajiem noteikumiem, cilvēka pašcieņu, bet būs arī stipri individuālas lietas, sākot ar to, kas tev vienkārši negaršo, nepatīk, liek justies slikti, kā arī citas tavas personīgās īpatnības – alerģija pret produktiem, nepieciešamais miega ritms, pirms rīta kafijas nopietnas sarunas nevest, privāto dzīvi neapspiest ar citiem, bez brīdinājuma ciemos nenākt utt.  

Piemēram, mīļotais vēlējās jūs pārsteigt ar gardu maltīti, bet ēdiena sastāvā iekļāva brokoļus, savukārt no brokoļiem jums šķebina un lai cik veselīgi tie skaitītos un cik ļoti otrs būtu centies, jūs tos ieēst nevarat. Kas notiks, ja jūs sevi tomēr piespiedīsiet, pārkāpsiet savu Tabu zonu? Pirmkārt, visticamāk jums fiziski paliks slikti, jo jums taču no brokoļiem šķebina. Otrkārt, bieži izveidojas psiholoģiskā sasaiste (programma) – es tevis dēļ “upurējos” (būtībā darīju sev pāri) – tagad pierādi man, ka tu esi tā vērts vai “upurējies” manis dēļ (būtībā caur to uzskatot, ka ir tiesības no otra prasīt kaut ko nesamērīgu pretī), kā arī vienkārši nostiprinās "upura" dzīves pozīcija.

Kā atpazīt? – viss tas, kas nepakļaujas nekādām diskusijām vai kompromisiem.

Pazīmes, kas var liecināt, ka ir pārkāpta tava Tabu zona: slikta pēcsajūta, vēlme aizstāvēties, pārmest, attaisnoties, neapklust iekšējais dialogs (tak vajadzēja tā vai šitā), pašpārmetumi, netaisnības izjūta, vēlme sevi pažēlot, arī agresija.

Par katru savu iekšējās Tabu zonas pārkāpumu mēs maksājam ļoti dārgu cenu – sevis sabotēšana, nepārliecinātība, drosmes trūkums, patstāvīga “upura” loma, iestrēgšana attiecībās bez cieņas un savstarpējās mīlestības utt. Tādēļ katram ir absolūti obligāti tikt skaidrībā ar savu Tabu zonu, nosakot individuālās fiziskās, psiholoģiskās, emocionālās u.c. parametru robežas. 

Lasi tēmas turpinājumu Tavas iekšējās robežas un to noteikšana.

 

P.S. Strādājot kā astrologs un psihologs, ļoti bieži tieši attiecību problēmu risināšanā, viena no galvenajām problēmām ir grūtības identificēt un akceptēt savu kompromisa un Tabu zonu. Ja vēlies palīdzību šajā procesā vai tev interesē sevis iepazīšanas process kopumā, aicinu uz seansu ciklu "Iepazīsti sevi" vai uz atsevišķu individuālo konsultāciju.

© Jana Reķe, astropsihologs, speciāli www.dveselesspeks.lv, 2017

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt