Jau izsenis cilvēki savu dzīvi pakārtoja mēness fāzēm. Zināmā mērā tāpēc, ka mēness fāžu maiņa ir viena no visvieglāk novērojamām dabas parādībām, ko var sasaistīt ar konkrētiem dzīves notikumiem un pašsajūtu.
Viens mēness cikls ilgst nepilnas 30 dienas un tas sastāv no četrām mēness fāzēm – jauns (tukšs) mēness, pirmais ceturksnis (augošs), pilns mēness, pēdējais ceturksnis (dilstošs).
Ja saule simbolizē cilvēka apzināto, uzskatāmo un redzamo izpausmi, tad mēness – cilvēka zemapziņu, emocionālo plānu un instinktīvo dabu, kuru bieži saista gan ar mūsu veselību, gan jūtu pasauli. Par to, kā mēness ietekmē mūsu organismu, saruna ar sertificētu un praktizējošu astropsiholoģi, ezoteriķi Janu Reķi.
Ko jūs varētu pastāstīt par mēness fāzēm? Kāpēc tām jāpievērš uzmanība?
Dabā viss notiek cikliski. Dienu nomaina nakts, vasaru rudens, paisumu – bēgums. Ieelpu – izelpa. Nomoda aktīvais laiks nomaina pasīvo atpūtas un miega laiku. Šie cikli nenoliedzami ir uzskatāmi redzami un novērojami katra dzīvē. Tāpat arī mēness cikli – te mēness nav redzams (tautā saka – tukšs), te tas pieaug, te jau ir pilns, te atkal dilstošs un pēc laika jau atkal tukšs.
Šie mēness cikli atkārtojās ik pa nepilnām 30 dienām, bet praktiski nekad nesakrīt ar kalendāru. Tādēļ arī ir pieņemts plānotājos atzīmēt katras mēness fāzes simbolus, lai varētu tam sekot, pat ja ikdienā citādi tam nepievēršam uzmanību.
Mēness leņķis pret Zemi, tā fāze ietekmē jūras un okeānus, radot vispārēji novērojamos paisumus un bēgumus. Arī mūsu ķermenis lielākoties sastāv no šķidruma, kas savukārt jau mūsos rada sava veida iekšējo ritmu, pulsāciju. Dzīvojot saskaņā ar šo dabisko ritmu, mūsu ķermenis mums saka priekšā, kad aktīvi rosīties, kad apdomāt lietas, bet kad atpūsties.
Mūsdienās, kad šī saikne ar dabiskajiem iekšējiem ritmiem ir praktiski pazaudēta pārmēru lielas aktivitātes dēļ, kad uz priekšu dzen pienākumi, ambīcijas, nauda u.c. jautājumi, mēs vairs tik labi neizjūtam savu ķermeni, līdz ar to ātri un viegli varam tam nodarīt pāri, kas savukārt jau tālāk noved pie dažādām ķermeņa kaitēm, slimībām un ar tām saistītajām problēmām.
Mēness ritmu, fāžu zināšana, palīdzēs katram no mums saprast, kam šobrīd ir vispiemērotākais laiks, ļaujot būt harmonijā pašiem ar sevi un līdz ar to radīt visus nosacījumus veselīgai dzīvei.
Kā mēness fāzes ietekmē dažādus procesus organismā?
Veselības un mūsu kopējo aktivitāšu rakursā ir vērts izdalīt jaunu un augošu mēnesi, pilnmēnesi, dilstošu un tukšu mēnesi (tā pēdējās dienās).
Jauns mēness ir mēness cikla pats sākums, enerģijas pašās pirmajās dienās vēl ir pamaz, ķermenis dabiski būs vairāk mierīgs un pasīvs. Tomēr visam ir tendence augt un attīstīties, tādēļ šis laiks ir labs, lai mierīgi apdomātu un saplānotu visa gaidāmā mēness cikla aktivitātes.
Jau ar 2. vai 3. mēness cikla dienu un ar katru nākamo dienu līdz pat pilnmēnesim, enerģijas aizvien vairāk ķermenī pieņemsies spēkā, tā iekšējie procesi kļūst aktīvāki, pieaugs iekšējais tonuss. Šajā laikā mēs dabiski izejam uz iniciatīvu un darām visu to, kas prasa no mums lielāku piepūli. Labi veidojas muskuļi, organisms prasa vairāk barības vielu un uzņemtais ēdiens vieglāk iet labumā, asinis dzīslās cirkulē straujāk, iznēsājot skābekli un barības vielas. Attiecīgi pat nelielas brūces var stipri un ilgi asiņot, bet, kad asiņošana ir beigusies, salīdzinoši ātri sadzīst. Šajā laikā aizsākusies slimība vai kaite būs vairāk ar progresējošu dabu. Lietotajām zālēm un vitamīniem pat nelielās devās būtu jāuzsūcas organismā salīdzinoši labi. Ja tiks atrasts problēmas galvenais cēlonis, pareizā ārstēšanās metode, organisms ātri atjaunosies.
Pilnmēness fāzē, precīzāk - aptuveni trīs dienas pirms un pēc pilnmēness iestāšanās mēness cikls ir tā maksimālajā fāzē, kulminācijā. Ja esam dzīvojuši saskaņā ar dabiskajiem ritmiem, tad šis ir maksimālo aktivitāšu laiks visam iepriekš saplānotajam un iniciētajam, kad ļoti īsā laikā paveiksiet daudz. Ķermenis ir salīdzinoši jūtīgs, nervu sistēma viegli sakairināma, un ir paaugstināts iekšējais tonuss. Ja iepriekšējo mēness fāzi būsiet vilcinājušies, palaiduši garām iespējas, radīsies vieta neapmierinātībai, steigai un trauksmainībai. Tā sekas var būt paaugstināts traumatisms, nelaimes gadījumu risks, bezmiegs un citas nemiera radītās sekas. Šajā laikā kāda kaite, slimība vai ķermeņa problēma var pēkšņi saasināties. Slimības gaitai ir ātrs, ass un neprognozējams raksturs. Ir sakāpināta sāpju sajūta un paaugstināsies satraukums par veselību kopumā, kas var apgrūtināt ārstēšanās gaitu. Savukārt pēc procedūrām vai veiktās medicīniskās iejaukšanās šajā laikā ķermenis atjaunojas ātrāk.
Tūlīt pēc tam jau mēness sāk dilt - šajā laikā palēninās mūsu ārējā aktivitāte. Tiek risinātas tās tēmas un jautājumi, kuras jau iepriekšējās fāzēs aktīvi risinājām, lietas sāk sakārtoties, tuvoties kādam loģiskam noslēgumam un arī cilvēki paši paliek mierīgāki. Ķermeņa procesi sāk palēnināties, tas kļūst atslābinātāks, atbrīvotāks. Stresa un spriedzes radītās veselības problēmas pamazām izzūd. Organisms dabiski ir tendēts vairāk no sevis izvadīt, nekā uzņemt. Līdz ar to vitamīni un zāles uzsūksies sliktāk. Brūces mazāk asiņos. Šis ir labākais laiks, ja organismam ir jāpalīdz no kaut kā atbrīvoties, arī no liekā svara.
Savukārt pašas pēdējās mēness cikla dienas, kad mēnesis pie debess juma nav redzams, ir ļoti piemērots laiks askēzei, diētām, mierīgām un pasīvām aktivitātēm. Šajā laikā var veiksmīgi atbrīvoties no kādas hroniskas kaites un neveselīga ieraduma.
Tiek uzskatīts, ka pilnmēnesī bieži vien pastiprinās psihiskas problēmas. Cilvēki sāk par daudz runāt, fantazēt, kļūst piekasīgāki, neadekvātāki…
Pilnmēnesī ceļas ķermeņa iekšējais tonuss, paaugstinās asinsspiediens, nervu sistēma kļūst vieglāk uzbudināma. Kopumā var teikt, ka cilvēki ir emocionālāki un vieglāk satraucami, turklāt ātrāk pakļaujas kolektīvajai ietekmei, kā piemēram, negācijām masu saziņu līdzekļos, izpārdošanas akcijām. Tādēļ, ja zināt, ka esat viegli satraucams, ieteicams šajā laikā neskatīties un neklausīties tās pārraides, filmas vai arī cilvēkus, kuri var jūs satraukt.
Ko saistībā ar mēness fāzēm vajadzētu ņemt vērā, plānojot dažādas operācijas?
Ja nopietni un atbildīgi pieejam šim jautājumam, tad nevaram vadīties tikai pēc mēness fāzes. Ļoti svarīgi ir zināt, kurā mēness dienā ir plānota operācija, kādā astroloģiskajā zīmē ir mēness un kādas attiecības tas veido ar cilvēka astroloģisko karti.
Tomēr, ja izceļam kopējās tendences, var izdalīt sekojošus aspektus:
- Operācijas uz pieaudzēšanu, saaudzēšanu, sadzīšanu labāk būtu veikt augošā un pilnā mēnesī, kad ķermenis daudz aktīvāk reaģēt uz iejaukšanos. Vienīgi jārēķinās, ka var būt lielāka asiņošana. Ja būs ielaista infekcija, tā var strauji izplatīties, bet ķermenis arī aktīvi būs gatavs ar to cīnīties. Zāles vajadzēs mazāk.
- Uz pilnmēnesi veiktās operācijas var būt ar būtiskiem asins zudumiem, daudz sāpīgākas, ja cilvēks neļausies satraukumiem, ķermeņa atjaunošanās notiek straujāk.
- Operācijas un procedūras, kas ir saistītas ar atbrīvošanos, izgriešanu (piem., tiek rauti zobi, izņemti akmeņi, izgriezts apendikss), kā arī ieilgušām kaitēm, labāk būtu veikt dilstošā mēnesī, kad ķermenis labāk adaptēsies dzīvei bez izoperētā, labāk dzīst un arī asins sarecēs ātrāk, cilvēks būs mierīgāks.
Neraugoties uz minēto, noteikti jāseko ārsta rekomendācijām.
Ko jūs vēl varētu izstāstīt par mēness fāzēm?
Saistībā ar mēness fāzēm un mēness dienām ir jutīgāki un mazāk jutīgi cilvēki, ko nosaka katra cilvēka individuālās, ar viņa astroloģisko karti saistītās īpatnības. Tomēr ikdienā savu jutību var noteikt pavērojot kaut vai to, kā jūsu pašsajūtu ietekmē laikapstākļi. Ja jūsu dienas gaitu spēj ietekmēt lietus vai saule, jau varam apgalvot, ka esat jutīgs cilvēks, līdz ar to ļoti augsta varbūtība, ka arī mēness fāzes atstās uz jums spēcīgāku iespaidu.
Mēness fāzes maiņa ir kā pārejas brīdis, kā lūzuma punkts, kas situāciju (arī veselību vai slimību) maina vai pagriež uz citu pusi: uz veselību, slimības pasliktināšanos vai hronisku gaitu.
Vai konkrētai mēness fāzei ir kā īpaši jāgatavojas?
Nē, speciāli jāgatavojas nav, galvenais, ir katrā mēness ciklā ievērot tā ritmus, dabisko pulsāciju: aktīvo un pasīvo laiku, ieelpu un izelpu, laiku, kad rosīgi darboties, ar laiku, kad mierīgi atslābināties un baudīt pašreizējo mirkli.
Dzīvojot vienotā ritmā ar kosmosa enerģijām, mēs ļaujam tām mūs atbalstīt un viegli virzāmies pa šo dzīves straumi, nevis līdz spēka izsīkumam cīnāmies, ejot pret to. Ieklausoties, pievēršot uzmanību, sajūtot un dzīvojot saskaņā ar tiem, mēs dabiski stiprināsim savu ķermeni un veselību.
Intervēja Ilona Noriete
Intervija sagatavota un publicēta Mājas Dakteris pielikums Neredzamais Spēks Nr.3' 2019 (6. un 7. lpp.)